PAYPAL İLE ÖDEMELERİNİZ GÜVENDE!

PayPal Satıcı Koruması

Yetkisiz bir ödeme aldığınızda ya da bir alıcı ürünün kendisine ulaşmadığını iddia ettiğinde hiçbir masraf çıkarmadan satışın tüm bedeli kapsamında sizi koruyabiliriz. Alıcı, ödemesini PayPal ile yaptığı sürece uygun işlemleriniz otomatik olarak korunur.

Uygunluk şartları

Fiziksel ve postayla gönderilmiş ürünler koruma kapsamındadır. İşlemin Satıcı Koruması’na uygunluğu “İşlem Ayrıntıları” sayfasında belirtilmelidir. Yetkisiz ödeme halinde ürünün sevk edildiğine, “ürün ulaşmadı” iddialarında teslimat yapıldığına dair elinizde kanıt olmalıdır. Ürün alıcının işlem ayrıntıları sayfasında bulunan adresine gönderilmiş olmalıdır. PayPal’a aktarılan işlem ayrıntıları içinde teslimat adresinin de bulunması gereklidir. PayPal hesabı kullanılarak yapılmış ödemeler koruma kapsamındadır.

Teslimat ispatı nedir?

Teslimat ispatı ürünün online takip edilebildiği anlamına gelir, bu nedenle aşağıdaki bilgileri içeren gönderim şirketinden alınmış online belgeye ihtiyacınız vardır: Teslimat tarihinde "teslim edildi" belgesi (veya eşdeğeri), şehri/ilçeyi veya posta kodunu gösteren alındı belgesi (veya uluslararası eşdeğeri)

Kapsam dışı ürünler

Tanıtımınıza uymayan ürünler, hizmet veya dijital ürün gibi fiziksel olmayan kalemler, eBay politikalarımızı ihlal eden ürünler veya şahsen sattığınız veya teslim ettiğiniz ürünler kapsam dışıdır.

Çözüm Merkezi

Alıcıyla her türlü anlaşmazlığı veya dolandırıcılık amaçlı ödemelere ilişkin sorunları çözmeye yardımcı olmak için destek sağlarız.

PayPal Alıcı Koruması

Satın aldığınız bir ürün elinize ulaşmaz veya tanıtımından farklı çıkarsa PayPal Alıcı Koruması ile %100 para iadesi alabilirsiniz. PayPal Alıcı Koruması, eBay veya başka web siteleri üzerinden yaptığınız tüm online alışverişlerinizde uygunluk şartlarını karşıladığınızda geçerlidir.

Örnekler:

Bir kitap aldınız ancak elinize bir DVD geçti, yeni bir ürün aldınız ancak elinize kullanılmış bir ürün geçti, 3 ürün aldınız ancak elinize 2 ürün ulaştı, ürün teslimat sırasında hasar gördü, ürünün önemli parçaları eksik çıktı (satıcı açıklama yapmadı) veya orijinal bir ürün aldınız ancak sahte bir ürünle karşılaştınız. Tüm bu durumlarda yardım için bize ulaşabilirsiniz.

Süreç nasıl işler?

Alıcı Koruması sürecini başlatmak için ödemenizden sonra 180 gün içinde itirazda bulunmalısınız. Satıcıdan memnun olmadığınız bir cevap alırsanız, itirazda bulunduğunuz ilk tarihten itibaren 20 gün içinde itirazı hak talebine yükseltmelisiniz. İtirazınızı hak talebine yükselttiğinizde, PayPal sorununuzu detaylı olarak incelemeye alır. Böylelikle talebi araştırır ve Kullanıcı Sözleşmemize uygun şekilde koruma kapsamında olup olmayacağınıza karar veririz.

Kapsam dışı ürünler

Dijital ürün (fiziksel olmayan ürünler) veya hizmetler, gayrımenkuller, motorlu taşıtlar (her türlü), özel sipariş kişiselleştirilmiş ürünler, seyahat biletleri, endüstriyel makineler (üretime yönelik), ön ödemeli kartlar, politikalarımızı veya eBay politikalarını ihlal eden ürünler ve ayrıca para göndermek kapsam dışıdır. Korumadan yararlanabilmek için ödeme yaptığınız tarihten itibaren 180 gün içinde itirazda bulunmayı unutmayın.

Hızlı Destek

Size yardımcı olmak için buradayız. Şüpheli faaliyet, kimlik hırsızlığı veya kimlik avı karşısında tam destek alın. Şüphelerinizi doğrudan bize bildirin.